ماه رمضان در شهرستان لنجان؛ از بوی خوش برنج لنجان و نان تازه نذری تا سحرخوانی

اصفهان| ماه رمضان در شهرستان لنجان؛ از بوی خوش برنج لنجان و نان تازه نذری تا سحرخوانی

ماه مبارک رمضان در میان مردم لنجان ارج و قرب بسیاری دارد، مردم این دیار رسم سحر خوانی بر پشت بام‌ها را به جا آورده و با برنج خوش عطر لنجان و نان تازه نذری از مهمانان خود پذیرایی می‌کنند.

ماه مبارک رمضان سرشار از برکت و فیض است و این را تمام کسانی که روزه‌دار هستند درک کرده‌اند. در این ماه پر از فیض و رحمت مردم ایران در هر شهر و کوی و برزنی که هستند بر اساس فرهنگ و آداب و رسوم خاص خودعمل کرده و این ماه را با شکوه برگزار می‌کنند. بسیاری از رسوم کهن مردم ایران به مرور زمان از بین رفته و بسیاری نیز دستخوش تغییراتی شده است، اما در این میان هنوز هم آداب و رسومی هستند که از قدیم به ما رسیده است و با به جا آوردن آن رسم بزرگان خود را ادا می‌کنیم.

شهرستان لنجان نیز مانند سایر شهرهای ایران آداب و رسومی در این ماه پر از رحمت دارند و با برگزاری آن به بزرگان و پیشینیان خود ادای احترام می‌کنند و سعی دارند تا این رسوم کهن را نیز به نسل جدید منتقل کنند تا از بین نرود.

ماه رمضان در لنجان به دلیل جایگاه و ارجی که در میان مردم دارد، آداب و رسوم خاص خود را نیز دارد. تمهیدات ویژه ماه مبارک رمضان از چند روز مانده به فرا رسیدن این ماه آغاز می‌شود. در خانه‌ها هیجان و شور و شوق عجیبی برپا و مقداری از مایحتاج مربوط به این ماه مبارک ، تهیه و یا پخته می‌شود .

از جمله غذاهای پر طرفدار لنجان که طرفداران بسیاری در استان اصفهان و حتی کشور دارد برنج خوش عطر لنجان است، مردم این شهرستان با پخت این برنج در وعده افطار خود کوچه‌ها را سرشار از عطر برنج می‌کنند، عطری که مشام هر رهگذری را معطر می‌کند.

غبارروبی و عطر افشانی مساجد

در ایام مانده به رمضان، عده‌ای بنابر نذر یا تکلیف ادای روزه را به جای می‌آورند ، چون در روایت متعدد آمده است که روزه گرفتن در ماه شعبان ، ثوابی مانند ماه رمضان دارد. جوانان، ریش سفیدان وحتی کودکان هم چند روز مانده به ماه مبارک رمضان، مساجد را برای عبادت آماده می‌کنند، نظافت عمومی مساجد، غبارروبی و عطر افشانی مساجد از جمله این کارها است. خانه تکانی، دعای برای آمرزش گناهان، گسترش مروت و دوستی، کنارگذاشتن اختلافات و دشمنی‌ها، و در نهایت آمادگی کامل برای ورود به این ماه از جمله آمادگی‌هایی است که مردم برای ورود به این ماه انجام می‌دهند.

سحر خوانی از دیگر رسوم بسیار رایج لنجان در گذشته بوده است، تا افراد درخواب نمانند و از لحظات نورانی هنگام سحر بهترین استفاده را ببرند.

سحر خوانی در پشت بام‌ها

مردم شهرستان لنجان از دیرباز رسم داشتند که یکی دوساعت قبل از سحر بر پشت بام‌ها رفته و به خواندن دعا و نیایش می‌پرداختند. سحرخوانان با صدای خوش و زیبا بر بام خانه‌های شهر به دعا و نیایش می‌پرداختند به گونه‌ای که مردم هیچ‌گاه حاضر نبودند این صدای دلنشین را با خواب عوض کنند. در ماه مبارک رمضان، سحری هم مراسم ویژه خود را از قدیم الایام داشته و با گذشت زمان، تغییر و تحولاتی در آن پدید آمده است .در زمان‌های در حدود دو ساعت مانده به اذان صبح، قرآن خوانان و شب بیداران رمضان، با صدای خاص بیداری ، مردم را برای سحری بیدار می‌کردند.

در ایام رمضان هم ، روزه داران اغلب برای قرآن خوانی و ادای نماز جماعت در مساجد  جمع می‌شوند و در کنار این امور، کلاس‌های درس و قرائت قرآن هم توسط هیات امنای مساجد دایر می‌شود. بانوان هم با حضور پرشور و محسوس در مساجد، حسینیه‌ها و منزل افرادی که نذر قرآنی دارند سعی می‌کنند از حال و هوای این ماه به نحو احسن استفاده کنند.

اکرم براتی از شهروندان مسن شهرستان لنجان است، او در مورد آداب ماه رمضان در شهر خود گفت: من و برخی از بانوان همسایه هر سال در ماه مبارک رمضان در منازل خود جلسات روضه خوانی برگزار می‌کنیم، در این جلسات یکی از بانوان که در زمینه مذهبی و دینی آشنایی کامل دارد و تحصیل کرده این رشته است در مجلس ما شرکت می‌کنند و موارد لازم را که مردم در این ماه باید رعایت کنند به آنها آموزش می‌دهد و حتی به سئوالات بانوان پاسخ می‌دهد.

وی افزود: در برخی از این جلسات مهمانانمان را برای افطار دعوت می‌کنیم و برخی روزها هم با سحری از آنها پذیرایی می‌کنیم. غذاهایی هم در این وعده‌ها آماده می‌کنیم متفاوت است اما معمولا آش، شله زرد، عدس پلو، کاچی، شربت و نان و پنیر و سبزی در سفره‌ها می‌گذاریم. هر کس که دوست داشته باشد می‌تواند در تدارک این سفره‌ها به ما کمک کند.

اطعام نیازمندان و روزه اولی‌ها

اطعام به نیازمندان نیز یکی از آداب و رسوم مردم این دیار بوده که مردم با فراهم آوردن سفره‌های افطار سعی داشتند که به هر نحو با دعوت از نیازمندان خود را دراین کار معنوی و مورد رضایت حقتعالی شریک کنند. افطاری دادن و افطاری رفتن هم آداب خاص خود را دارد که بر حسب نذر و یا مناسبت‌های دیگر انجام شده و از امور پسندیده و نیکوی ویژه این ماه مبارک است. در افطاری دادن‌ها، چند چیز همیشه مورد توجه و دقت خانواده‌ها است.

مقدمی در این رابطه گفت: هر سال ماه رمضان در منازل خود مهمانی می‌گیریم و در این مهمانی روزه اولی‌ها از جایگاه خاصی برخوردارند، با این کار هم به آنها احترام می‌گذاریم و هم تشویق می‌کنیم که به این کار ادامه دهند، آنها از این دعوت و احترام بسیار خوشحال می‌شوند و اعتماد به نفس پیدا می‌کنند.

وی افزود: علاوه بر آن بزرگان فامیل ما در ماه مبارک رمضان با استفاده از صندوق فامیلی مقداری اقلام خوراکی برای نیازمندان تهیه می‌کنند و به نیازمندانی که ما نمی‌شناسیم هدیه می‌کنند. این کار با رضایت کامل تمام افراد شرکت کننده در صندوق صورت می‌گیرد.

ماه رمضان در میان کاسبان و بازاریان

 کسب و کار و خرید و فروش مردم لنجان نیز تحت تاثیر این ماه است. از روزی که رمضان آغاز می‌شود، حساسیت نسبت به منشا روزی و کسب حلال در بین مردم دو چندان می‌شود. مردم لنجان خرید روزانه خود را در ساعات عصر و نزدیک افطار انجام می‌دهند. کاسبان و بازاریان نیز در این ماه بیشتر از ماه‌های دیگر با مردم مدارا کرده و احترام این ماه پر فیض را بسیار نگه می‌دارند.

محمدی گفت: ما مردم شهرستان لنجان و مردم زرین شهر و روستاهای ما اعتقاد بسیار زیادی به انجام رسوم ماه مبارک رمضان داریم به طوری که حتی کاسبان و بازاریان ما بسیار به این ماه و مردم روزه دار احترام گذاشته و کسب و کار خود را مطابق این ماه انجام می‌دهند.

توزیع نذری و نان در ماه رمضان

پخش آش و شله زرد نذری نیز یکی از فعالیت‌های دیرینه مردم این شهرستان است که به نیت کمک به نیازمندان با پخش این دو طعام سعی دارند که نوعدوستی و توجه به دستورات شرع اسلام را مد نظرداشته باشند.

یکی از رسوم آن زمان که اکنون نیز ادامه دارد، کمک به نیازمندان بود که در ماه رمضان فرصت مناسبی برای توانگران فراهم می‌شد که سفره‌های سخاوت خود را بیشتر از گذشته باز کنند و آنان این عمل را افتخاری بزرگ برای خود می‌دانستند.

نذر نان  از دیگر نذورات مردم این منطقه است که در شب 15 ماه مبارک رمضان هم‌زمان با میلاد امام حسن مجتبی (ع)مردم  به عنوان نذر نان  می‌پزند و یا هزینه آن را به نانوایان می‌دهند تا به صورت رایگان برای مردم نان بپزند .


چاپ   ایمیل

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید